czwartek, 14 listopada 2013

W piątek 8 listopada br. spotkaliśmy się  w siedzibie naszej jednostki by wspólnie zastanowić się i podyskutować jak oszczędzać prąd i wodę w naszych gospodarstwach domowych. W dzisiejszych czasach, gdy liczą się dla nas nie tylko finansowe oszczędności, ale także dobro i ochrona naszego środowiska jest to temat bardzo ważny. Na początku spotkania zaprezentowane zostały podstawowe zasady oszczędzania prądu, np. takie jak to, że:
·  należy kupować energooszczędne urządzenia!
·  urządzenia niepotrzebne trzeba wyłączać.
·  lodówka i zamrażarka powinny być ustawione jak najdalej od ciepła (kuchenka, grzejniki).
·  nie powinno się otwierać lodówki i zamrażarki bez potrzeby.
·  do lodówki należy wstawiać produkty, które  nie są gorące.
· warstwa szronu na ściankach zamrażarki czy lodówki utrudnia przepływ ciepła,
co powoduje zwiększony pobór prądu.
            Ciekawostką dla nas okazało się zalecenie by dokładnie przed gotowaniem wyczyścić kuchenkę elektryczną, a zwłaszcza płyty grzejne. Brud utrudnia bowiem przepływ ciepła między płytą a garnkiem, to samo też dotyczy garnków. Natomiast przy gotowaniu średnica garnka powinna być nieco większa niż średnica płyty grzejnej. Kolejne porady odnosiły się np. do zaleceń by:
- wodę lepiej gotować w czajniku niż na elektrycznej kuchence;
- gotowanie warzyw, mięsa i innych produktów powinno odbywać się w małej ilości wody;
- garnki powinny być podczas gotowania przykryte. To zmniejszy ilość ciepła uciekającego
z garnka pod postacią pary wodnej.
            Również by oszczędzać prąd powinniśmy się skupić na oświetleniu. Najlepsze jak wiadomo jest światło dzienne, dlatego unikaj zasłaniania okien dużymi kwiatami, ciężkimi zasłonami i firankami. Światło słoneczne masz za darmo. W miejscach, w których żarówki świecą się długo, zamontuj żarówki energooszczędne. Natomiast, ściany w pokojach powinny być możliwie jasne, co pozwala na odbijanie energii słonecznej "głębiej" do wnętrza pokoju.
Kolejna część spotkania dotyczyła oszczędności w użytkowaniu bieżącej wody. Tu dyskutowaliśmy, gdzie najwygodniej jest nam brać kąpiel czy w wannie czy pod prysznicem. Poznaliśmy działanie perlatora, czy rodzaju nakładki (sitka), którą montuje się na końcu kranu, prysznica zwiększającej optycznie strumień wody poprzez znaczne jej napowietrzenie, co pozwala nam ją oszczędzać. Rozmawialiśmy również co jest naszym zdaniem bardziej oszczędne mycie naczyń w zlewie czy zmywarce oraz dowiedzieliśmy się najbardziej oszczędną baterią w domu jest bateria jednouchwytowa ponieważ po zmieszaniu ciepłej
i zimnej z kranu wylewa się woda od razu w żądanej temperaturze. Jedna dźwignia umożliwia proste sterowanie, co pozwala skrócić czas, w którym woda bezproduktywnie leje się z kranu.






Na koniec razem ustaliliśmy, że warto jest oszczędzać bowiem, wtedy działamy nie tylko na naszą korzyść, ale i na korzyść ochrony środowiska. Warto pamiętać, że  marnowanie energii powoduje powstawanie szkodliwych gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla (CO2).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zobacz, jak zaczynaliśmy akcję :