czwartek, 24 listopada 2011

APEL WARSZAWSKI 2011 - Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych


     
      Podczas Międzynarodowej Konferencji "Węzłowe zagadnienia wdrażania Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych oraz Europejskiej strategii w sprawie niepełnosprawności 2010-2020”, która odbyła się w Warszawie w dniu 17 października 2011 r., został przyjęty "Apel Warszawski 2011 w sprawie niezależnego życia osób niepełnosprawnych oraz ratyfikacji i wdrażania Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych”.
APEL WARSZAWSKI 2011

w sprawie niezależnego życia osób niepełnosprawnych

 oraz ratyfikacji i wdrażania Konwencji Narodów Zjednoczonych

 o prawach osób niepełnosprawnych


Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych reprezentujące niepełnosprawnych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, ich rodziny i przyjaciół, a także organizacje pozarządowe działające na ich rzecz, zwracają się z apelem do Rządu i Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej o ratyfikowanie Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych. Domagamy się, by akt ratyfikacji został dokonany jak najszybciej i by konsekwentne wdrażanie Konwencji przebiegało wedle przyjętego i systematycznie realizowanego długofalowego harmonogramu.

Wychodząc z założenia, przyjętego w Konwencji i innych międzynarodowych dokumentach (takich jak Deklaracja Praw Człowieka i Międzynarodowe Pakty Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych) o powszechności i niezbywalności praw człowieka oczekujemy, że Rząd, Parlament, samorządy, organizacje obywatelskie, społeczności lokalne i całe społeczeństwo będą tworzyć warunki gwarantujące osobom, zwłaszcza głębiej niepełnosprawnym, możliwość korzystania bez jakiejkolwiek dyskryminacji z pełni praw przysługujących im na równi z innymi obywatelami, a zwłaszcza z prawa do godnego i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i gospodarczym.

Wymaga to poszanowania ich niezależności i zapewnienia maksymalnej samodzielności, dla osiągnięcia której niezbędne są – obok rehabilitacji,  edukacji przez całe życie oraz zatrudnienia –  następujące warunki:

·         bezpośrednie, indywidualne wsparcie w codziennym funkcjonowaniu i wypełnianiu ról społecznych stosownych do wieku i płci, w dostępie do informacji i w komunikowaniu się oraz osobistym uczestnictwie w różnych wymiarach życia społecznego. Niezbędne są tu indywidualne usługi m.in. asystenta osobistego, przewodnika, tłumacza języka migowego, trenera pracy itp.

·         realny dostęp do sprzętu rehabilitacyjnego oraz nowych technologii, kompensujących deficyty w działaniu organizmu i funkcjonowaniu.

Apelujemy o uznanie usług bezpośredniego wsparcia, dostosowanych do stopnia i rodzaju niepełnosprawności, wieku, sytuacji rodzinnej i społeczno-bytowej oraz osobistych wyborów osób niepełnosprawnych, za zasadniczy warunek przesądzający o jakości życia osób niepełnosprawnych. Domagamy się systemowych rozwiązań zapewniających dostęp do takich usług.

Konwencja NZ o prawach osób niepełnosprawnych, ratyfikowana już przez ponad sto państw, w dniu 23 grudnia 2010 r. została ratyfikowana również przez Unię Europejską, która uznała ją za podstawę Europejskiej strategii w sprawie niepełnosprawności 2010 – 2020.

Domagamy się, aby Rzeczpospolita Polska, jako członek Unii Europejskiej, dokonała aktu ratyfikacji Konwencji NZ o prawach osób niepełnosprawnych i dostosowała swoją politykę społeczną wobec osób z niepełnosprawnościami do celów, wytycznych i dyrektyw unijnych, zapewniając niepełnosprawnym Polakom status pełnoprawnych obywateli. 


  Sekretarz Zarządu                    Wiceprzewodnicząca Zarządu              Przewodniczący Zarządu
  Anna Machalica                              Krystyna Mrugalska                           Andrzej Szałach


                                                       
Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych
ul. Ogrodowa 28/30 lok. 416
00 – 896 Warszawa
www.pfon.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zobacz, jak zaczynaliśmy akcję :